Seyahatteyim

Ucuz Uçak Bileti Bulmak

Avrupa’da hangi tarihlerde nerelere ucuz uçak bileti bulabilirim?

Roma’nın tarihi sokaklarında dolaşmak, Barselona’da lezzetli tapasların tadına bakmak veya Venedik’te gondollar üzerinde romantik bir tatil… Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında hayallerinizi süsleyen yer neresi olursa olsun tercih ettiğiniz tarihleri dikkatli seçerek fazla para harcamadan ve bütçenizi zorlamadan seyahatinizi tamamlayabilirsiniz. Avrupa’da hangi tarihlerde nerelere daha ucuza uçak bileti bulabileceğinizi biliyor musunuz? En ucuz bilet denince akla ilk gelen web sitesi olan Enuygun.com inceledi:

Atina için en ucuz Mart ortası

Daha ucuza uçak bileti bulmak ve satın almak özellikle sık seyahat eden herkesin hayali. Bunun için genellikle ilk tavsiye edilen biletinizi aylar öncesinden almak veya havayollarının dönemsel olarak düzenlediği kampanyalardan yararlanmak olsa da gideceğiniz rotaya göre seyahat tarihlerinizi seçerek daha uygun fiyata bilet bulmak mümkün. Örneğin Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gidecekler için en uygun uçak biletleri genellikle Mart ayının ortalarında bulunuyor. Bu dönemde şehre gidiş dönüş her şey dahil 240 TL civarına uçmak mümkün. Çok sayıda antik kalıntıya ve tarihi esere ev sahipliği yapan Atina tavernaları ve leziz yemekleriyle eğlence ve lezzet arayanların da tercihi.

Roma’ya Kasım’da uçun

Eğer hayallerinizi süsleyen yer İtalya’nın başkenti Roma ise şehre Kasım ayında yılın diğer dönemlerine kıyasla daha ucuza uçabilirsiniz. Üstelik Roma’nın ılıman iklimi sayesinde bu dönemde şehirde zorlanmadan tarihi alanları gezebilir ve Aşk Çeşmesi olarak da bilinen Trevi Çeşmesi’nde dilek dileyebilirsiniz. Eğer Roma’ya daha sıcak geçen ilkbahar ve yaz aylarında seyahat etmek isterseniz biletinizi aylar öncesinden alarak neredeyse Kasım fiyatları ile seyahat etme şansı yakalayabilirsiniz ancak işinizi son ana bıraktıysanız bu dönemlerde biletler için çok daha fazla ödeme yapmanız gerektiğini unutmayın. Roma’ya Kasım ayında uçakla tek kişi gidiş dönüüş ortalama 330 TL’ye seyahat edilebiliyor.

Berlin içn en avantajlı ay Şubat

Almanya’nın başkenti Berlin de yurt dışına seyahat edenlerin en fazla tercih ettiği yerlerden biri. Şehrin canlı kültürel yaşamı ve gece hayatına ek olarak burası aynı zamanda Avrupa’da Türk nüfusun en yoğun yaşadığı merkezlerden biri. Bu özelliği ile her yıl yakınlarını görmek isteyen çok sayıda ziyaretçi Berlin’e geliyor. Şehre seyahat etmek için Şubat ayını seçerseniz aynı zamanda en soğuk geçen dönemlerden birinde buraya gelmiş olursunuz. Bununla birlikte fiyatlar Şubat ayında yılın diğer dönemlerine kıyasla çok daha aşağılarda seyrediyor ve bir yolcu için gidiş dönüş her şey dahil yaklaşık 320 TL’ye bilet bulunabiliyor. Havayollarının güncel kampanyalarını yakalayabilirseniz Berlin’e daha ucuza uçabileceğinizi de unutmayın.

Baharda Londra zamanı

Eğer soğuk havalarda yurt dışına seyahat etmek bana göre değil diyenlerdenseniz havaların iyice ısınmaya başladığı Mayıs ayında Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’ya 290 TL’den başlayan uygun fiyatlarla bilet bulmanız olası. Şehirde başta görkemli Buckingham Sarayı olmak üzere London Eye, Hyde Park, British Museum gibi gezginlerin listesinde ilk sıralarda gelen yerleri ve yapıları görebilirsiniz. Londra’da konaklama, yemek ve alışveriş gibi giderler genellikle diğer Avrupa şehirlerinden fazla olsa da şehre uçak biletlerinin daha uygun fiyatlı olduğunu söylemek mümkün.

Ocak’ta İspanya daha avantajlı

Eğer Barselona’da nefis tapasları denemek veya Madrid ve Sevilla’da ülkenin tarihine doğru zamanda yolculuğa çıkmak isterseniz Ocak ayını tercih ederek önemli miktarda kazanç sağlayabilirsiniz. İspanya için genellikle en ucuz dönem olan Ocak aynının dışında Barselona’ya Aralık’ta da son derece uygun fırsatlar yakalayabilirsiniz. Barcelonata gibi ünlü plajlarıyla da bilinen şehre en fazla seyahat edilen dönem genellikle sıcak geçen yaz ayları. Bu dönemde Avrupa’nın ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen gezginlerin yoğun ilgisi Barselona biletlerinin pahalanmasına neden oluyor. Bununla birlikte Aralık ayını tercih ederseniz ülkede son derece renkli ve coşkulu geçen yılbaşı kutlamalarına katılabilir veya Ocak’ta yeni yılın ilk tatilinde İspanya’nın tarihi merkezlerini uygun fiyatlarla keşfedebilirsiniz.

Şubat’ta Paris hem romantik hem ucuz

Fransa’nın başkenti Paris Avrupa’da adı romantizm ile anılan şehirlerin başında geliyor. Seine Nehri kıyısında kurulan bu harika kent 14 Şubat Sevgililer Günü’nü yurt dışında geçirmek isteyenlere de benzersiz bir alternatif sunuyor. Üstelik bu dönemde Paris’e tek yolcu için gidiş dönüş 350 TL’den başlayan fiyatlarla uçabiliyorsunuz. Yılın her döneminde Avrupa’nın ve dünyanın farklı bölgelerinden turistleri çekmeyi başaran Paris için son derece uygun sayılabilecek bu fiyatlardan yararlanarak şehirde sevdiğinizle birlikte Eyfel Kulesi’ne çıkabilir, Paris’i gökyüzünden izlemenin keyfini sürebilirsiniz.

Venedik’te gondol keyfi Aralık’ta daha avantajlı

Neredeyse tüm şehri çevreleyen kanalları ve gondolları ile ünlü Venedik’i görmek isterseniz şehre Aralık ayında seyahat ederek daha uygun fiyata bilet bulabilirsiniz. İtalya’nın başkenti Roma ile birlikte en fazla turist çeken şehirlerden biri olan Venedik’te yaz ayları çok yoğun geçiyor. Bu da bu dönemde sadece uçak biletlerinin değil, otellerden yeme içmeye birçok konuda şehirde fiyatların yükselmesine neden oluyor. Venedik’te tatil keyfi yaparken yoğun geçen sezonların neredeyse yarı fiyatına seyahat etmek isterseniz şehre Aralık ayında gelmelisiniz. Eğer modanın ve sanatın başkenti Milano’yu görmek isterseniz yine bu dönemde 260 TL’den başlayan fiyatlarla Milano’ya tek kişi gidiş dönüş seyahat etme şansınız var.

Lizbon’a uçmak için en ucuz ay Mart

Portekiz’in başkenti Lizbon genellikle Avrupa’da uçak biletlerinin pahalı olduğu bir yer. Buna karşın yine de şehre seyahat ederken avantajlı fırsatlardan yararlanmak için tercih edebilecğeiniz en uygun aylardan biri Mart olacaktır. Havaların genellikle ılıman seyrettiği bu ay Lizbon ve çevresinde turlamak için harika bir dönem. Bununla birlikte eğer ülkenin birbirinden güzel koy ve plajlarında yüzmek isterseniz Mart sizin için pek ideal olmayabilir. Deniz ve güneş keyfi arayan gezginlere Temmuz ve Ağuatos ayları daha uygun ancak bu dönemlerde bilet fiyatlarının neredeyse iki katına çıktığını unutmamalısınız.

Şubat Amsterdam için de avantajlı

Romantik gezginlerin tercihi olan Şubat ayı Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a seyahat etmek için de harika bir dönem. Şehre Şubat’ta tek kişilik gidiş dönüş uçak bileti fiyatları 310 TL civarında. Bu fiyata Şubat ayında daha uygun seyreden konaklama ve yaşam giderleri de eklendiğinde uygun fiyata romantik bir kaçamak için Amsterdam da rahatlıkla seçenekler arasına alınabilir.

Kopenhag’da bahar fırsatı

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a uçmak isterseniz seyahat edeceğiniz tarih aralığını Nisan ayına denk getirerek büyük oranda kazanç sağlayabilirsiniz. Görülecek çok sayıda tarihi ve turistik noktaya sahip şehre bu dönemde bir kişi gidiş dönüş 360 TL’den başlayan fiyatlarla seyahat edebiliyor. Eğer kenti ziyaret etmek için tercihinizi Temmuz ve Ağustos aylarından yana kullanırsanız Avrupa’da birçok noktada olduğu gibi Kopenhag uçak bileti için de çok daha yüksek tutarlar ödemeniz gerekebilir.