Seyahatteyim

Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri

Bu yazımda sizlere kullandığım ulaşım firmaları ile ilgili fikirlerimi paylaşacağım. Aynı zamanda sizin yorumlara ekleyeceğiniz firmalarla birlikte güzel bir kaynağımız olacak. İlk kez gidecekler için oldukça yararlı olacağı gibi, yeni alternatifler arayanlar içinde oldukça iyi bir kaynak olmuş olacak Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri sayfası.

En Güzel Ulaşım: Tren

Bildiğiniz gibi Avrupa’daki en güzel ulaşım araçlarının başında tren gelir. Fakat tren ile seyahat her zaman ekonomik olmayabilir. Hatta bazı zamanlar uçak ile ulaşımdan bile daha pahalı olabilir tren seyahatleri. Örnek vermek gerekirse Kopenhag’dan Oslo’ya yapacağım seyahatte tren kullanmak istemiştim fakat 90 Euro gibi bir rakam idi bilet ücreti. Başka neler var diye baktığımda 40 Euroya uçak bileti bulmuştum. Uçak tren kadar rahat ve güzel bir yolculuk sundu mu derseniz cevabım tabiki hayır olur. O coğrafyada mutlaka ama mutlaka trene binilmeli. Eğer imkan olursa Stockholm –> Kopenhag, Oslo –> Bergen, Kopenhagen –> Oslo o da olmadı Stockholm –> Göteborg yapılmalı. Bir zamanlar ülkemizde demir ağlarlar çevrilmiş ve her yerde raylı sistem varmış. Ama sonra her ne olmuşsa hepsi yok olmuş ve otobüslere kalmışız. Ülkemizdeki otobüs firmalarınıda zaten biliyorsunuz hemen hemen hepsi mafya gibi birşey şikayet etmek tehlikeli o yüzden bu konuda daha fazla şey yazmadan Avrupa’daki ulaşıma geçiyorum.

Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri - Tren

Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri – Tren

En güzel ulaşım aracı olan trenler hakkında yazacaklarım birkaç sayfa sürer. Yaşattığı o huzur ve verdiği o sakinlik hissi ise sayfalarca sürer. Özellikle güzel bir doğanın içinde yapıyorsanız bu yolculuğu tadından yenmez. Huzurmetremin tavan yaptığı en iyi tren yolculuğunu Liverpool –> Cardiff arasında yapmıştım. İkinci en iyi yolculuğum ise, Stockholm –> Kopenhagen arasındaydı. her ne kadar yolculuğun büyük bir kısmının içinde eden bir kadın olsada ikinci sırayı hak ediyor. Üçüncü sırada ise Oslo –> Bergen arasında yaptığım yolculuk var. Eğer gündüz yapsaydım bu yolculuğu eminim birinciliğe geçerdi. Size ilk tavsiyem bu yolculuğu yapacaksanız gündüz yapın.

Trenlerde şirket tavsiyesi çok gerekli değil aslında. Hemen hemen hepsi aynı kaliteye sahip olduklarından şu şirket daha iyi yada şu şirket daha kötü demek zor. Ama şunu tavsiye edebilirim; eğer imkanınız varsa birinci sınıf alın. Bir diğer kriter ise bölgeler. Örneğin iskandinav topraklarındaysanız SJ’yi tavsiye ederim. Bazı firmalar bileti evinize gönderiyor örneğin Rail Europe. Bunun için ekstra bir ücret talep etmiyorlar fakat biletin gelmesi birkaç gün sürüyor. Bu sebeple yolculuklarınızı önceden planlamanızı tavsiye ederim. Tren biletlerinde bilgisayardan aldığınız çıktı işe yaramayabiliyor. Bir diğer konu ise her ülkenin kendine özel bir firması oluyor. Bu sebeple seçimlerinizi ülkelere göre yapmanız gerekiyor. Zaten bunu web sitesinin alan adından anlayabilirsiniz. Örneğin .de ile biten bir websitesi Almanya’dır, .se ile biten ise İsveç’tir gibi. Tabi bazen .com ile biter yada .net ile o zamanda az biraz googlemak yada site içerisinde bulunan istikametlere bakmanız yeterli olacaktır.

Ben genellikle bu adımları uyguluyorum bilet alımında yapıyorum;
Adım 1: İstikamet belirle, örneğin Vilnius’dan Varşova’ya gideceğim, googlea Vilnius to Warsaw train yazıyorum,

Adım 2: Çıkan sitelerdeki rakamlara bakıyorum duruma göre aramamı Vilnius to Warsaw bus olarak değiştiriyorum,

Adım 3: Bu uygunmuş dediğim siteyi inceliyorum. Örneğin, Raildude yada Eurolines belirlediğim site googledan küçük bir araştırma yapıyorum. Mutlaka birden çok kişi yorum yazmış oluyor.

Adım 4: Tercihimi yapıyorum ve sanal kredi kartımla yada PayPal ile biletimi satın alıyorum. Ne olursa olsun normal kredi kartınızı kullanmayın, tavsiye etmiyorum.

Adım 5: Biletimin pdf dökümanını bulut sistemine, Dropbox ve Google Drive atıyorum. Çıktı almıyorum, eğer ekstra bir durum yoksa sanal ortamdan hallediyorum, ekstra kağıt taşımaya gerek yok. Eğer eve gönderilecek bir biletse adresimi doğru yazdığımdan emin oluyorum ve biletimi bekliyorum.

Bilet alabileceğiniz websiteleri

SJ Train
Rail Europe
InterRail
RailDude

Gelen önerileri eklemeye devam edeceğim.

Trenlerle ilgili söyleyeceğim son şey ise, eğer ekonomi yapmak istiyorsanız, yolculuklarınızı geceye denk getirin. Örneğin 5-6 saat sürecek olan bir yolculuğu tren ile yaparsanız, otel/hostel masrafından kurtulmuş olursunuz. Saat 24:00 gibi binersiniz sabah 06:00 gibi de inersiniz. Merak etmeyin trende çok rahat uyunabiliyor. Hatta trenine göre size havası alınmış poşetlerle uyku seti bile veriliyor. Eğer birde birinci sınıf ise yada yataklı ise tadından yenmez o yolculuk 🙂

avrupa ulaşım tavsiyeleri

Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri – Uçak

İşte mütevazi olmamamız gereken alana geldik. Sırf Avrupa iç hatları nasıl acaba diye denemek için bilet aldım ve inanın hayal kırıklığına uğradım. Ha diyeceksiniz ne bekliyorsun? Evet sonuçta ölmedikten sonra yolculuk iyi geçmiştir orası tamam ama Avrupa dediğimizde insan çok farklı bir yolculuk deneyimi, bir kalite, kusursuz bir ikram gibi şeyler geliyor aklınıza. Fakat bu beklentilerin çok yüksek olduğu, host arkadaşın elinde tepsi, bir sağa bir sola çarparak, dökmemeye çalışarak gelip “Coffee?” diye sorması ile anlaşılıyor. Hepsi böyle değil tabi fakat genelinde kalitede ve hizmette kusurlar var. En kötüsü ise rötar sorunu. 10 dakika rötar yaptığında uçak ne kadar gerildiğinizi ve sinirlendiğinizi hatırlayın rica ediyorum. Ben bunun 3 saat 30 dakika evet yanlış okumadınız tam 3 saat 30 dakika olduğunu gördüm ve yaşadım. Sinirleriniz tel tel oluyor. Akort yapıp, In Flames’den Jotun çalmaya başlayacaktım neredeyse!

Gururumuz olan Türk Hava Yolları’nın neden yıllardır “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ve dünyanın “En İyi Business İkram Servisi” ödüllerine layık görüldüğünü, bu deneyimleri yaşadıkça daha net anlıyorsunuz. Yurtiçindeki diğer havayolu firmalarımızdan bahsetmek istemiyorum çünkü kendileri ile iyi anılarım yok. Örneğin güneşli ekspress firmamız bagajımda 2-3 kilo fazlalık yüzünden bagajımı almadı, ücret ödettirdi ve inanılmaz bir suratsızlıkla işlemleri yapıp, bileti önüme attıki bu beni firmadan soğuttu. Aynı olaya yani birkaç kilo fazla durumuna İngiltere’de denk geldim görevli kadın sorun değil diyerek bavulumu aldı. Yani demek isteyeceğim şu ki; İngiliz bile insanlık yapabiliyor, fakat benim yurdum insanı kraldan çok kralcılığa bayıldığı için, insanlığı ikinci plana itiyor. Kurallar var diyebilirsiniz sende dikkat et diyebilirsiniz kesinlikle doğru benim hatam ama insanlık hali, dalgınlık bu. Sonuçta bagajım birkaç kiloluk fazlalığa sahip ve çantmaın içinde nitrik asit ile Nitrogliserin taşımıyorum.

Bilet alabileceğiniz websiteleri

Türk Hava Yolları Söyleyecek birşey yok bence. “Gavur yapmış be” değilde, “biz yapmışız” dediğimiz nadir işlerden.
Finnair Rakiplerine göre birkaç tık daha iyi olan havayolu şirketi. Özellikle Norweigan’a göre
German Wings Adı üstünde hava yolu firması denemedim yorum yapamayacağım.
Norwegian Norveç gibi bir rüya ülkeye yakışmamış, Norveç’in havayolu firması.
RyanAir easyjet benzeri bir site

Uygun fiyatlı bilet bulabileceğiniz bir siteler
easyjet
Kayak
Momondo
Hipmunk
Skyscanner
Expedia

Gelen önerileri eklemeye devam edeceğim.

Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri - Otobüs

Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri – Otobüs

Eminim en çok tercih edilen ulaşım aracıdır Avrupa’da. Neden derseniz hem çok ucuz hemde sürekli var herhangi bir saate takılı kalmıyorsunuz. Hız olarakda fena değiller. Konfor nasıldır tartışılır tabi ve firmasına göre değişenlik gösterir. Güvenlikde firmasına göre değişebilir, daha doğrusu şöförüne göre diyelim. İngiltere’de kullandığım firmalarıda yazacağım fakat onları nasıl derlesem diye kara kara düşünmekteyim. Düzgün bir içerik hazır olduğunda bu yazıya ekleyeceğim. Sormak istedikleriniz olursa cevap vermeye çalışırım.

Lux Express
Tallinn –> Riga yolculuğumu yaptığım firma. Kötü diyemem ama iyi de diyemem. Neden derseniz wifi var diye kocaman yazmışlar ama wifi belli saatlerde sadece iki dakika var. Onun haricinde wifi yok. Koltuklar fena değil, herhangi bir hizmet yok içeride öyle dümdüz gidiyorsunuz.

Ecolines
Riga –> Vilnius yolculuğumu yaptığım otobüs firması. Ekstra birşey aramıyoruz tabi ama bu otobüs yolculuğu çok sıcaktı. Fırın ile otobüs sıcaklığı arasında ki farkı bilmeyen ekip açmışda açmış kaloriferi. Yanımızda patatesler ve soğanlar ne zaman gelecek diye bekliyorum o derece sıcak. Otobüs çift katlı ve ben alt kattayım, daha klostrofobik bir ortam tabi. Wifi çalışıyor bazen bazen duruyor. Son durağa gelindiğinde bagajların alınması ise tam Türk stili. Arka kısma geçilir otobüsün, şöför merdivenle bagajların olduğu kısma geçer, yolcular karanlıkta “şu benim valizim” diye gösterir şöförde onları yolcuya verir. Şaka yapmıyorum tam olarak böyle. Vilnius’un güzeller güzeli garına hiç girmiyorum. Zombili film çevirmek için süper bir gar. Hakikaten terkedilmiş gibi.

Simple
Vilnius –> Warsaw ve Warsaw –> Prague arasında kullandığım otobüs firması. Aslında Lux Express ile aynı firma. Çok fazla birşey beklememeniz lazım. Şöförlerin çoğu ingilizce bilmiyor. Bir soru sorduğunuzda homurdanarak birşeyler diyorlar ama anlaşılmıyor. Başımdan geçen bir anım var hatta anlatıyım size. Yolculuğun ilk molasında otobüsden iniyorum ve şöförün yanına gidiyorum; “wifi çalışmıyor şöför bey” diyorum, adam etrafına bakıyor ve ben tekrar soruyorum “wifi çalışmıyor ne yapmalıyız?” adam yine mola yerinin mimarisine takılıyor “Hocam wifi yok kimi yiyionuz siz” diyorum, homurdanarak birşeyler diyor ama hala net cevap yok. Vazgeçiyorum gidiyorum bir kenarda su içiyorum. Az biraz sonra bir hanım ablamız aynı soruyu soruyor şöföre ve aynı işleyiş devam ediyor. Sanırım konuşmayın kimseyle demişler şöförlere.

Student Agency
Prague –> Budapest ve Budapest –> Bratislava yolculuğumu yaptığım Çeklerin kaliteli otobüs firması. Kaliteli diyorum çünkü hakikaten bir kalite var. En basit örnek wifi var diyorlar ve içeride hakikaten wif var interneti kullanabiliyorsunuz. Bazen kesiliyor tabi ama az biraz sonra geliyor. İstediğiniz zaman sıcak çikolata, çay, kahve vs. içebiliyorsunuz. Sizinle ilgilenen biri var ve sürekli ortalıklarda mutlaka ulaşırsınız. Bu kişi bizdeki ter kokulu ergen muavinlerden değil emin olun. Her yolcuda bulunan, koltuklardaki sabit tabletlerden film izleyebilir, oyun oynayabilir yada müzik dinleyebilirsiniz. Cihazlar sorunsuz çalışıyor, koltuklar yatabiliyor, internet var, kahve var daha ne olsun diyorum. Bilet ücretleride hakikaten oldukça iyi 15-20 Euro arasına gidebiliyorsunuz. Websiteleri çok kötü kabul ediyorum. Biletlerini yerlerinden yada Czech Transport‘tanda alabilirsiniz. Bu arada tek valiz ile seyahat etmeye çalışın ek valiz olduğunda ekstra ücret alınıyor.

EuroLines
Student Agency ile birlikte en kaliteli ve iyi hizmet veren iki firmadır. Sorunsuz kullanabileceğiniz bir otobüs firması. Bilet ücretleride hemen hemen aynıdır diğerleri ile.

Slovak Lines
Slovakya’nın otobüs şirketi denebilir. Normal şehirlerarası otobüsler gibi düşünebilirsiniz. Zaten çok uzun bir yol gitmedim kendileriyle. Bratislava –> Viyana yolculuğunu yaptım. Çok kıza bir süre sonra Viyana topraklarına girdiğim bu yolculukta, çok güzel yerlerden geçerek Viyana’ya ulaştım. Yol kısa olduğundan otobüs ile ilgili herhangi bir beklentim yoktu. Zaten Bratislava’nın otobüs garajını gördükten sonra söyleceğim hiçbir şey kalmadı. İzmir’in bir ilçesi olan Urla’nın otogarı, Bratislava’nın otogarı yanında o kadar modern o kadar güzel kalıyorki inanamazsınız. Hemde bu bahsettiğim otogar bir ülkenin başkentinin otogarı. Diğer otogarlarını düşünemiyorum bile.

Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri - Gemi

Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri – Gemi

Gemi ile seyahat tecrübem çok fazla olmadı. İzmir’in güzel sahil kasabası Çeşmealtı’nda büyüdüm ama yani denizi iyi bilirim. Tekne ve kano gibi daha ufak deniz araçları ile ilgili bilgi verebilirim. Tabi bu ufak araçlarla yurtdışında gezemezsiniz. Burdan oraya zaten gidemessiniz. En fazla Yunanistan olur o da sıkıntı olur. İstanbul’dan Yalova’ya ve Mudanya’ya gittim tabi ama onları yurtiçi gemi yolculuklarında değerlendirmek lazım. Genel olarak memnun kaldığım bu İDO seferlerinde, en büyük sorun geminin fazla sallanması. Eğer bulantı sorununuz varsa -ki bende bile oldu- Size tavsiyem yolculuktan önce tok karna bir Emedur atmanız olacak. Sonrasında rahat bir yolculuk sizi bekler.

Yurtdışında ise, Helsinki –> Tallinn arasında yaptığım gemi yolculuğu var. Bu yolculuktaki gemi oldukça büyük bir gemiydi tabi. Gemi, birkaç kattan oluşuyordu. Restoran, cafe, disco/bar, alışveriş mağazası, lüks ürünlerin satıldığı mağazalar, yataklı odalar gibi bölümleri oluyor. Kendinize priz olan güzel bir yer buluyor ve koltuğu cama doğru çekip, ayaklarınızı uzatıyor ve manzara eşliğinde yolculuğa başlıyorsunuz. Şiddetle tavsiye edilir. Şirket olarak çok fazla bilgim yok aslında bu konuda bu tip seyahat eden kişilerden sayfaya destek alabiliriz.

Bilet alabileceğiniz websiteleri

Tallink Silja Oldukça iyiydi herhangi bir sorun yaşamadım tavsiye ederim.

Gelen önerileri eklemeye devam edeceğim.

Son söz

Ulaşım konusu olduğunda bazı noktalarda Avrupa standartlarındayız fakat bazı konularda ise çok daha kötü durumdayız. Hava yollarında üstün bir başarı var bunu zaten Avrupa ülkeleride biliyor ve sürekli olarak Türk Hava Yolları’nı seçiyorlar. Havacılık konusunda eskiden daha iyi bir durumda olduğumuzuda görebilirsiniz küçük bir kaç araştırma ile. Hava yollarındaki bu başarımızın diğer tüm ulaşım araçlarına bulaşmasını umuyorum.

Gemi seyahatlerinde nasılız çok iyi bilemiyorum fakat üç tarafıda denizlerle çevrili bir ülkenin gemi seyahati konusunda profesyonel olması gerekir diye düşünüyorum.

Tren konusunda ise gelişmekteyiz fakat benim anlamadığım bir zamanlar o kadar ray varken, nasıl oluyorda bunlar yok oluyor ve yeniden yapılması gerekiyor anlamak çok güç. En basit örnek İstanbul İzmir arasında bir hızlı tren yapmak ne kadar zor olabilir ki? Adamlar ülke geçen tren yapıyor ve bu seyahatleri çok kısa sürelerde tamamlıyorlar çok hızlı trenlerle. En güzel, en güvenli ve doğa dostu ulaşım aracı trendir, sanırım bunu herkes onaylayacaktır. Umuyorumki bizim ülkemizde de yakın zamanda hızlı trenler görürüz ve şehirler arası yollarda kullanırız.

Otobüs konusuna girmek istemiyorum. Daha doğrusu trafik ile ilgili hiçbir konuya girmek istemiyorum konu Türkiye olunca. Trafik konusunda oldukça kötü bir ülkeyiz. Ne saygılıyız, ne hoşgörülüyüz nede insanlığımız var trafikte. Bunu sadece İstanbul için söylememek lazım aslında genelleme yapılabilir bir sorunumuz bu. O kadar büyük bir sorunki bu eğitimle çözülecek bir soruna değil. Çünkü en okumuş insanından en cahiline kadar herkes aynı trafikte. Otobüslerimizde bundan nasibin alıyor tabi. Uçak olmadığından mecburen yaptığım en son otobüs yolculuğundan sonra sonra kendi kendime söz verdim ve mecbur kalmadıkça kesinlikle ama kesinlikle kullanmayacağım dedim. Şimdi diyeceksiniz ki iyi bir firma seçseydin. Seçtiğim firma en iyiler arasında bir firmaydı ve en pahalı biletleri satan sözde bu işin en iyisi (!) otobüs firmasıydı. Yurtdışında da durum çok farklı değil aslında. Bir çok otobüs firması ile seyahat ettim Avrupa’da ve çok azından memnun kaldım. Ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri olan trafiğin bir gün çözüleceğini düşünmesemde, bizden sonra, sonralar belki görürler diyorum. Bu arada gezdiğim hiçbir ülkede, trafik konusundaki rezaletimizin benzerini görmedim. Hiçbir yerde de göreceğimi sanmıyorum.

Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, Lux Express, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, Tallink, Norwegian, Finnair, Thy, Türk Hava Yolları, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, avrupa otobüs firmaları, avrupa otobüs şirketleri, coach şirketleri, avrupa gemi yolculuğu, avrupa uçak yolculuğu, avrupa otobüs, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, SJ Train, Rail Europe, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, InterRail, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, RailDude, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, Finnair, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, easyjet, German Wings, Turkish Airlines, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, RailDude, inter rail, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, otobüs yolculukları, otobüs seyahatleri, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, easyjet, Kayak, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, Momondo, Hipmunk, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, Skyscanner, Expedia, simple, ecolines, lux express, Student Agency, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri, euro lines, Slovak Lines, Avrupa Ulaşım Tavsiyeleri,