Seyahatteyim

Turla mı Bireysel mi

Herhalde en çok duyduğum sorulardan biridir turla mı bireysel mi? Aslında cevabı çok basit tabiki bireysel gezmek, bireysel seyahat etmek çok daha güzel. Tüm kontrol sizin elinizde yapacaklarınızı kendiniz planlıyorsunuz, nerede ne kadar kalacağınızı belirleyen tanımadığınız biri değil sizsiniz. Her ne kadar tur ile bir yere gitmemiş olsam da, araştırmalarım ve insanlardan gelen geri dönüşler genellikle turla seyahat etmenin çok iyi olmadığı yönünde. Tabi burada bazı ufak noktalar var, örneğin bebeğinizle yada çocuğunuzla seyahat ediyorsanız belkide tur tercih etmek daha mantıklı olabilir ya da Brezilya seyahati planlıyorsanız tur seçmeniz güvenliğiniz için daha mantıklı olabilir. Burada kararı veren etkenler, gideceğiniz yer, kimlerle gittiğiniz ve sizin seyahat programı yapmayı ne kadar sevdiğiniz şeklindedir.

İsterseniz bir karşılaştırma yapalım ve kafanızdaki soru işaretlerine bir nebze olsun cevap olmaya çalışalım.

Tur Bireysel
Turla mı Bireysel mi Turla mı Bireysel mi
Tur planı herneyse ona uymak zorundasın. Sen ne yapmak istersen onu yaparsın.
Rehberler vardır. Kötüsüne denk gelirsen nasıl bir seyahat olur söylememe gerek yok herhalde. Değiştirme şansında yoktur. Rehber yoktur ama internet ve mobil uygulamalar vardır, seyahatteyim.com vardır.
Pahalı oteller vardır. “Akşam yemeği sabah kahvaltısı dahilmiş ne güzel” diye düşünürsün. “Akşam ki yemek ne kötüydü,” “sabah ki çay soğuktu” gibi sohbetler yaparsın. Sen nerede kalmak istersen, orası vardır bu yeri gelir otel yeri gelir hostel olur. Zaten otel sadece uyumak içindir önemli olan seyahattir. Otelin kahvaltısı otelin yemekli olması vs. gibi gereksiz ayrıntılarla uğraşmak yerine şehri keşfedersin. Seyahate yemek yemeye gelmedin, keşfetmeye geldin!
Bir şehrin nereleri en meşhursa direkt oralara gidilir ve dönülür. Örneğin Paris’e gidiyoruz; Eyfel, Şanzelize ve Zafer Takı gezilir otele dönülür… İnternetten araştırılır nereler gezilmeli ise işaretlenir ve gidilir. Yolda belkide görmeye değer bambaşka yerler keşfedeceksin nereden biliyorsun?
Şehri yaşayamassın. Şehri yaşarsın
Kaybolmanız çok zordur, rehber peşinizi bırakmaz, bireysel birşeyler yapmanız zordur, çok az yalnız kalırsınız. Bazen kaybolmak iyidir. Bilmediğin bir şehirde öylesine başıboş yürümek çok iyi gelir. İçinde tanımlayamadığın bir huzur dolaşır. Hiç bilmediğin bir yerde yalnız kalarak neler yapabileceğini görür, kendine olan güvenin artar.
Sabah kalk zili vardır, akşamda yat zili. Ziller yoktur eğer çok istiyorsanız birer tane takarsınız.
Nerede ne yenecek? ne içilecek? hemene hemen her şey belirlenmiştir. Otelde yediğin yemekleri ve rehberin size mola verdirttiği noktaki sandviçleri bilirsin. Nerede ne yiyeceğine, ne içeceğine, o an canın ne istiyorsa o karar verir. Elinde ki çok zeki cihazların hakkını verirsen, zaten onlar sana nerede ne yenmeli ne içilmeli söylemektedir.
Ne zaman gidileceği program dahilindedir. Tüm biletler alınmıştır ve hangi gün nerede olunacağı bildirilir. Ne zaman istersen o zaman gidersin, bazen hiç bilet alınmamış olur. Çünkü hangi şehirde ne kadar kalacağına o şehirde karar verirsin. Gitmediğin bir yerde ne kadar kalman gerektiğini bilmessin.
Çocuklar, şımarık çocuklar, bebekler, ağlayan bebekler olur ve bunlar tur boyunca seninledir… Yazarken bile tüm tüylerim diken diken oldu. Yolda gördüğün çocuklar olur uzaktan seversin yada sevmessin sana kalmış. Şımarık çocuk görürsen kafanı çevirir gidersin, ağlayan bebeğide yürüme hızına bağlı olarak olarak en fazla 5-10sn duyarsın.
Yaşlı amcalar, teyzeler olur fakat hepsi Mahmut Hoca değildir aksi ve herşeyde art niyet arayan birine denk geldin mi ya yok olmak yada yok etmek istersin. Tatilini zehir etmekle kalmaz sinir kat sayını tavan yaptırırlar. Yaşlı amca ve teyzeleri yolda görürsün karizmatik fotoğraflarını çekersin, oranın tarihi ile ilgili biraz sohbet edersin belki ondan sonrada teşekkür eder gidersin. Ters ve aksi olsalar bile bu kısa sohbette sen onu anlayamadan yoluna devam etmiş olursun.
İnsanlarla diyolog haline girmessin, genelde rehber sana yardımcı olur. İnsanlarla sürekli iletişim halinde olursun eğer sen istersen. Alışverişinden, soracağın sorulara kadar birçok kez sosyalleşirsin.
Hemen hemen herşey keskin çizgilerle belirlenmiştir. Keskin çizgi sen bir kağıda çizmediğin sürece yoktur bireysel yolculuklarda.
Sıkılıp, tüm hevesin kaçabilir. Sıkılmaya vaktin bile olmaz, çünkü keşfedeceğin şeyler vardır.
Güvenlidir, herhangi bir sorun çıkmaz. Güvenlik sorunu olabilir gidilen şehre göre. Gidilecek olan yer önceden araştırılmalıdır. seyahatteyim.com ve benzeri bloglardan bilgi alınabilir.
Gece dışarı çıkmak sınırlıdır. Genellikle grupla hareket edilir. Geceler, gündüzler hepsi senindir. Ne zaman ne yapmak istiyorsan onu yaparsın. Gece gündüz ayrımı sen yaparsan vardır.
Maliyetlidir, ekstralar çıkabilir. Maliyeti sen belirlersin, ekstralar sen istersen çıkar.
Seyahat etmiş gibi hissetmessin döndüğünde, yapay bir tat bırakır. Anlatacakların diğerlerinin anlattıklarıyla aynıdır. Ruh yok gibidir. Seyahat neymiş görürsün, yaptım dersin, dolu dolu yaşamışsındır. Anlatacakların kimsenin anlattıklarıyla aynı olmaz çünkü farklıdır. Ruh vardır, hayat vardır, yaşanmışlık vardır,yani sen vardır…

illustrasyon: Mete Erden

Turla mı Bireysel mi Turla mı Bireysel mi, Turla mı Bireysel mi, Turla mı Bireysel mi, Turla mı Bireysel mi, Turla mı Bireysel mi, Turla mı Bireysel mi, Turla mı Bireysel mi, Turla mı Bireysel mi, Turla mı Bireysel mi