Seyahatteyim

İtalya Turları ile Gezilecek 5 Köy!

İtalya Turları ile Gezilecek 5 Köy!
İtalya turu, daha önce Avrupa’yı gezmemiş ya da hiç yurt dışına çıkmamış olanların ilk önce görmesi gereken yerlerin tamamını barındırıyor. En uygun İtalya turu fırsatı ise Eylül, Ekim ve Kasım dönemlerinde alınabiliyor. Belki kampanyalara falan denk gelirseniz Mart ayı da ideal bir ay. Onun dışında kalan İtalya turları yaz döneminde oldukça kalabalık ve yüksek fiyatlı olabiliyor. Bu yüzden ekonomik İtalya turu arıyorsanız bu dönemleri tercih etmenizde fayda var.

Klasik İtalya turu yapmak isterseniz görmeniz gereken destinasyonlar arasında; Roma, Venedik, Floransa, Napoli, Verona ve Milano bulunuyor. Tarihe ve mimariyle ilgi duyanlar Roma’yı, romantik ve her karesi hayranlıkla dolu bir tur arayanlar Venedik’i, klasik sanat mimarisi ve sanata ilgi duyanlar Floransa’yı, yemek ve pizzanın başkenti olan Napoli’de gezmek isteyenler bu bölgeyi, alışveriş yapmak için İtalya gezisine çıkan Milano’yu ve Verona’yı gezebilirler.

Ben size İtalya’da gezilecek yerler arasında çok az kişinin bildiği yerleri anlatacağım. İtalya turları 2015 yılında dünyanın en çok gezilen yerlerine ev sahipliği yapıyor. Tabi ki popüler şehirlerinin yanı sıra İtalya’yı turizmde birincilik sıralarına taşıyan özelliklerinden biri de İtalya köylerinin güzelliği. Bölgelere ayrılan İtalya’da birbirinden güzel, küçük, sevimli birçok köy bulunuyor ancak ben Akdeniz kıyısındaki en güzel 5 köyünü yazacağım. Büyük İtalya turu yapmak isterseniz bu köyleri de programınıza katmanızı öneririm. Bilenleriniz vardır, Cinque Terre 5’lisinin cennete benzeyen güzellikteki köylerini. Şimdi tek tek inceleyelim isterseniz:

1) Riomaggiore

riomaggiore
Mavi tahta panjurlar, renk cümbüşüyle akıllara kazınan evler ve kıyı boyunca uzayan güzellikler… İtalya’nın köyleri arasında en beğenilen yerlerden biri Riomaggiore’dir. İtalya gezi rehberinde mutlaka olması gereken bu yer aynı zamanda daracık sokakları ve Via Dell Amore adındaki aşk köprüleriyle ünlü. Siz de bu köprüye gelerek aşkınızın kilidini asabilirsiniz.

2) Vernazza

vernezza
İtalya’da yemek yemekten sonra en büyük ikinci lezzetin de dondurma olduğunu biliyoruz. Vernazza köyü harika tattaki dondurmaları yiyebileceğiniz ender İtalya köylerinden. Milli park içerisinde yer alan bu sevimli köy, patikalı daracık yolları ve misafirperver halkıyla gönlünüzü çalacak.

3) Manarola

manarola
Gezi rehberinizde yer alan İtalya turu tavsiye notlarına Manarola’daki insanları da ekleyebilirsiniz. Çünkü bu köyün insanları çok uzakta olsalar bile, birbirleriyle bağırarak iletişim kuruyorlar. Bu da ortaya hayli eğlenceli bir görüntü çıkmasını sağlıyor. Balıkçı teknelerinin güzelleştirdiği kıyılarında gezerken Manarola’da bambaşka bir dünya içindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

4) Corniglia

corniglia
Her ne kadar falezlerinin yüksekliği ve keskinliği göz korkutsa da, dünyanın en iyi manzaralarından birini görmeye değer. Corniglia gezisinden aklınızdan kalacak en önemli şey köyün falezleri ve eşsiz güzellikteki deniz manzarası olacak. İtalya hakkında bilgi almak için bu köyü mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

5) Monterosso

monterosso
Espresso kahvenin her çeşidini bulabileceğiniz, birbirinden güzel kokulu sabun ve limonlara aşık olacağınız bir Monterosso köyü gezisi için bavulları hazırlama zamanı! Turkuaz denizi, kumu, eğlencesi ve doğal güzellikleriyle hayatınızın en önemli anlarını yaşayacağınız Monterosso, İtalya köyleri gezisinde unutulmazları arasındaki yerini alacak.

İtalya turları ile gezilecek 5 köy

İtalya Turları ile Gezilecek 5 Köy