Seyahatteyim

Salisbury Seyahat Rehberi
Cardiff’de otelde internetten baktım ve nasıl gidiliyormuş öğrendim. Stonehenge, Salisbury düzlüğünde bulunan bir yermiş. Sabah direkt trene bindim ve Salisbury’nin yolunu tuttum. Her zamanki güzel tren yolculuğundan sonra küçük bir kasaba gibi olan daha doğrusu bizde şehir mantığından çok uzak temiz güzel bir yerleşim birimine geldim. Tren garının hemen çıkışında kalkan Stonehenge otobüsünü gördüm. Görevlilerden fiyatlarla ilgili bilgiyi aldım ve hemen hızlı bir internet araştırmasından sonra bu otobüslerin oraya giden tek otobüs olduğunu diğer ulaşım araçlarının özel araç yada bisiklet, motorsiklet vb. olduğunu öğrendim. Zaten 8£ gibi çok makul olan bir rakama götürüyorlar.

Olmazsa olmazlar nelerdir?
Stonehenge mutlaka görülmeli dememe gerek yok sanırım.
Vaktiniz bolsa eğer Amesbury ziyaret edilebilir.
Salisbury merkezinde güzel bir yemek yiyebilirsiniz.
Stonehenge demiştim değil mi?


Salisbury Sokakları
Tam bir sayfiye yeri diyebilirim bir tek denizi eksik Salisbury’nin. Sokakları, yolları, düzlükleri kısacası herşeyiyle güzel bir şehir Salisbury


Stonehenge Yolculuğu
Yolculuğa başladığımızda şehir merkezinin içinden geçtik bir nevi şehir turunuda bu şekilde yapmış olduk. Oldukça sevimli, müstakil küçük evlerin yer aldığı Salisbury’de insanlar ulaşımlarını genelde bisikletle sağlıyorlar. Uzun yol olmadıkça araba kullanılmıyor.

Otobüs şehrin merkezinden geçtiği için şehir turunuda bedavaya getirmiş oldum. Çok uzun olmayan yaklaşık 15-20 dakikalık bir otobüs yolculuğundan sonra Stonehenge’e geldik. Çok geniş bir alanda hemen hemen hiçbir yerleşim birimi ev vs. yok. Sadece koyunlar, çok büyük düzlükler ve kocaman taşların bulunduğu Stonehenge var. Otobüsden inip bilet gişesine gidip yine bir 8 verdikten sonra giriş biletimi aldım. Altgeçitten geçip Stonehenge’in bulunduğu bölüme geçip bu devasa kayaları incelemeye başladım. Üzerleri yosun tutmuş bu taşların buraya nasıl geldiği konusunda net bir bilgi yok. Stonehenge, Neolitik taş devri ile bronz çağı arasında en az 5 kademede oluşan bir anıt veya astronomik bir yapıt olup, astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir. Adı eski İngilizceden gelen “asılı taşlar” anlamına gelir. Daha detaylı bilgi için


Stonehenge Yolculuğu
Yolları temiz ve trafiksiz. Böyle yollar gördüğümde aklıma gelen ilk şey oluyor İstanbul… Ardındanda bir şarkı geliyor ahh İstanbul ahh

Salisbury seyahat rehberi
Stonehenge Yolculuğu
Salisbury’e Londra’dan otobüsler olduğu gibi turlarda düzenleniyor. 2-3 saatlik bir yolculuk ile ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda trenle yolculuğuda seçebilir veya araç kiralayarak gidebilirsiniz.

Salisbury seyahat rehberi
Stonehenge
Uzun bir zamandır merak ettiğim yerdeyim ve çok mutluyum. Stonehenge Buz Devri filmindeki espriden beri sürekli olarak gitmek istediğim bir yer oldu. Daha öncesinde de merakımı cezbediyordu işi aslı ama ne zaman gidicem yahu diyip üzerine çok fazla düşmüyordum.

Salisbury seyahat rehberi
Stonehenge
Meşe kadar taş bulamadığınız bir çevrede bu devasa kayalar buraya nasıl geldi çok ilginç…

Salisbury seyahat rehberi
Stonehenge
Gelen birçok insan bu taşların bir çeşit iyi enerji verdiğine inanıyor. Orada bulunan birçok insan ellerini taşlara doğru uzatıp gözelrini kapatıyor ve vücutlarına iyi bir enerjinin geldiğini söylüyorlar. Bende denedim fakat aban gelen sadece güzel bir esinti oldu. Zaten yerin konumundan ötürü ister istemez bir huzur kaplıyor içinizi. Birde üstüne tatlı tatlı esen rüzgar ve koyunların otları yerken çıkardığı sesden başka gürültü olmayınca buyrun size güzel enerji ve üzerinede bir tutam huzur.

Salisbury seyahat rehberi
Stonehenge
Ücret tarifesi 🙂

Vize gerekli mi?
Evet, Birleşik Krallığın bir şehiri olduğu için İngiltere vizesi ile gidebilirsiniz.

Çantamızda neler olmalı?
Ben gittiğimde hava oldukça güneşliydi ve ilk kez yağmur olmadan bir gün geçirdim. Tabi bu her zaman böyle olacağı anlamına gelmez.

Nerede konaklanmalı?
Salisbury merkezinde kalınabilecek yerler var ben kalmadan yoluma devam ettiğim için ücretlerle ilgili bilgim yada herhangi bir otel önerim yok.

Ne yenir ne içilir?
Özel bir yemeklerini görmedim. En uygun ve en güzel ne yiyebiliyorsak onu yemeğe devam.

Hatıra olarak ne alınır?
Stonehenge hediyelik eşyaları var oldukça güzel şeyler mevcut. Zaten tam çıkışında bu dükkanın içinden geçiyorsunuz. Ben bir Stonehenge silgisi, kalemi ve magneti aldım. İngilizler ticareti biliyorlar gerçekten. En ufak bir gezi alanını bile ticarethaneye dönüştürüp oradan para kazanmasını biliyorlar. Hemen bilet kes, sonrasında ürün sat. Süper mantık hakikaten bizede bu mantık yapısı lazım.

İnsanlarla iletişim nasıl?
İnsanlar gayet yardımsever davranıyorlar herhangi bir sorun yaşamadım. Özellikle Stonehenge yolculuğundan tanıştığım Polonyalı büyükanne, anne ve kızları üç nesil olupde nasıl bu kadar genç kalabilmiş kafamı karıştırmış deli sorulara neden olmuştu.

Ne zaman gidilmeli?
Yazın ayrı kışın ise ayrı tadı olur diye düşünüyorum. Neden derseniz bu yapı kar ile nasıl görünür çok merak ediyorum. Buz Devri’ animasyon filmini hatırlarsanız orada bir sahne vardı Stonehenge’i görüp “modern mimari” diyip sonrasında ise “hiç kalıcı değil” demişlerdi. Bu sahneyi burada hatırlayıp kışında gelmeli diye düşündüm.

Salisbury seyahat rehberi Salisbury şehir rehberi, Salisbury gezi rehberi, Salisbury seyahat rehberi, Salisbury öneri rehberi, Salisbury seyahat rehberi, Salisbury seyahat rehberi, Salisbury seyahat rehberi, Salisbury seyahat rehberi, Salisbury seyahat rehberi, Salisbury seyahat rehberi