Seyahatteyim

Bournemouth Seyahat Rehberi
Stonehenge gezimden sonra dahada güneye gidip, İngiltere’nin güney sahillerinde gezmek istedim. Hemen internetten küçük bir araştırma yaptım ve yolumu çizdim Bournemouth’a gidiyordum. Tabiki her zaman olduğu gibi herhangi bir plan program, bilet, rezervasyon vs. yoktu. Sadece ben ve yollar… yani tam sevdiğim tarzda devam ediyordum.

Olmazsa olmazlar nelerdir?
Bournemouth sahilinde uzun bir yürüyüş.
Surf yapmayı seviyorsanız eğer Bournemouth denizi sizi çağırıyor.

Bournemouth Seyahat Rehberi
Bournemouth Sokakları
Hava çok rüzgarlı, sokaklar bomboş, deniz dalgalı tam bir kış mevsimi havasına girmiş yazlık gibi.

Bournemouth Seyahat Rehberi
Bournemouth Kumsalı
Çok büyük bir kumsalı olan Bournemouth yazın nasıl oluyor çok merak ediyorum. Çok güzel bir kumsalı var ve bu kumsal bizim her koya çöken ve sonrasında parayla girilmesini mecburi yapan bebilon, marakeş gibi abuk subuk adları olan ve sahipleri çok derin olan kişilerden arınmış durumda. Bu o kadar güzelki insanlar istedikleri yere özgürce girebiliyorlar.
Bournemouth surfcülerin sevdiği yerlerden. Rüzgar benim için kötü olsada onlar hallerinden oldukça memnun görünüyorlardı.

Bournemouth Seyahat Rehberi
Bournemouth İskele
Çok büyük bir tahta iskele yapılmış. Bu iskele üzerinde birde restoran bulunuyor. Tabi kış olduğu için ve çok fazla rüzgarlı olduğu için iskelede çok fazla duramıyorsunuz çünkü ıslanıyorsunuz.

Bournemouth klasik bir öğrenci kasabası diyebilirim. Hemen hemen her milletten insanı sokakta görebileceğiniz bir sahil kasabası. Upuzun bir kumsala ve güzel, temiz bir denize sahip. Genelde sörf sever arkadaşların olduğu Bournemouth’da geniş ve uzun sahil dışında gözüme çarpan doğal bir güzellik olmadı. Tabiki herzaman olduğu gibi ağaçlık alanlar, kocaman güzel parklar ve huzurlu huzurlu dolaşan insanlar var bunlara zaten artık şaşırmıyor ve yoluma devam ediyorum. Bournemouth yürüyerek çok rahat rahat gezilebilecek bir yer o yüzden herhangi bir ulaşım aracına ihtiyacınız yok. Eğer vaktiniz varsa bisikletle dolaşmak olabilir yada sahili baştan sona yürümek. Bir daha bu taraflara gelirsem sahilin en başından en sonuna kadar yürümeyi istiyorum.

Bournemouth güneyde gezdiğim son nokta oluyor ve Londra’ya dönmek için otobüse biniyorum. Tuhaf şekilde bana doğduğum yeri yani Çeşmealtı‘nı anımsatan bu güzel kasabayı terkederken tuhaf bir burukluk hissediyorum sanki dönmemeliyimde bu kıyıy komple gezmeliyim kıyıdan kıyıdan.

Vize gerekli mi?
Evet, İngiltere vizesi gerekmekte.

Çantamızda neler olmalı?
Olmazsa olmaz yağmurluk ve eğer mümkünse birde rüzgarlık! felaket bir rüzgar var oldukça kuvvetli. Tabi sörf sever biriyseniz bu sizin için avantaj olabilir, yanınıza sörf almayın ama burdan kiralayın bence 🙂 Dersenizki ben yazın gidicem o zamanda bir şort olmalı deniz oldukça güzel görünüyor yazları.

Nerede konaklanmalı?
Ucuz olan herhangi bir otelde yada hotelde kalınabilir. Parkın tam karşısında (merkezdeki büyük park) büyük bir otel var oraya gitmeyin fena pahalı sormamla çıkmam bir oldu. Gerçi sağolsun görevli bana ucuz otelleri hotelleri işaretledi şehrin haritasında hakkını yemeyelim şimdi.

Ne yenir ne içilir?
Herhangi özel bir yemekleri yok klasik İngiliz abur cuburlarını tercih edebilir yada direkt burger yiyebilirsiniz. Kahve konusunda Londra’dakiler başarılı değiller kafeleri sürekli olarak denemeye devam ediyorum fakat etkileyen bir tat ne yazıkki bulamadım.

Hatıra olarak ne alınır?
Hediyelik eşya alınabilir örneğin magnet.

İnsanlarla iletişim nasıl?
İnsanlar çok daha sıcak kanlı güney hakikaten farklı. Hiçbir ırkçı hareket yada sıkıntılı muameleyle karşılaşmadım. Gece yarısı şehire inmeme rağmen hiçbir sorunla karşılaşmadım. İnsanlar hep yardımcı olma modundalar. Tren garından merkeze, oradan otele kadar birçok insanla iletişim kurmam gerekti ve her soru sorduğum kişi yardımcı oldu.

Ne zaman gidilmeli?
Kışın soğuk evet ama kuzeyi kadar değil, güney çok daha iyi. Tek sorun sayılabilecek rüzgar diyebiliriz gerçi bu benim için çok sıkıntı değildi. Yazlarıda bu tip rüzgarlar olduğunu sohbet ettiğim bazı kişilerden öğrendim.

Bournemouth seyahat rehberi Bournemouth şehir rehberi, Bournemouth gezi rehberi, Bournemouth seyahat rehberi, Bournemouth öneri rehberi, Bournemouth seyahat rehberi, Bournemouth seyahat rehberi, Bournemouth seyahat rehberi, Bournemouth seyahat rehberi, Bournemouth seyahat rehberi, Bournemouth seyahat rehberi