Seyahatteyim

Stockholm Seyahat Rehberi
Bu güzel şehir ile ilgili söylenecek o kadar çok şey varki nereden başlasam bilemiyorum. Dünyanın en yaşanılası şehirlerinden biri olan Stockholm ve Viking tarihi her zaman ilgimi çekmiştir. Uzun bir zamandır gitmek istediğim İsveç için planlarımı 1 Haziran 2014 de yaptım ve biletlerimi aldım. Bayram tatili olan Temmuz ayında yolculuğa çıkacak şekilde ayarladım. Vikinlerin topraklarına gidiyordum ve meşhur Viking gemilerinden tutunda Vikinglerin en eski yerleşim birimi olan Gamla Stan’ı görecektim.

Stockholm Card
İlk işiniz Stockholm Card almak olmalı, hemde havalimanında iner inmez Tourist Information’ı bulun ve hemen alın. Kalacağınız gün kadarlık Stockholm Card satın alın. Tabi size bir tavsiye daha bu kartı internet üzerinden alırsanız çok daha ucuza geliyor. Aynı zamanda Coupon kısmına IKEA yazarsanız indirimli bir şekilde satın almış oluyorsunuz. Temmuz 2014 itibari ile IKEA yazıldığında indirim veriyor eminim bu her yıl değişiyordur ama internetten küçük bir araştırma yaparak kodu bulup, indirimli satın alabilirsiniz. Hemen hemen her müzede geçen kart ile tüm ulaşım araçlarını kullanabiliyorsunuz ve bir de kanal turu yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda anlaşmalı olan restoranlarda indirimli yemek yiyebiliyorsunuz. Size kart ile birlikte bir broşür veriyorlar bu broşürde tüm seçenekleri görebilyorsunuz.

Stockholm yazları uzun gündüzleri, kışın ise uzun geceleri ile meşhur. Diğer iskandinav ülkeleri olan Norveç ve Danimarka’dada durum aynı. Öyle sanıyorum ki burada yaşayan insanlar buna kolay alışamıyorlardır. Gece saat 23:45 de bile halen gündüz olması çok enteresan oluyor. Daha enteresan olan ise gece çok yavaş yavaş olurken, gündüz yani gün doğumu o kadar hızlı oluyor ki bir anda güneş doğuyor daha doğrusu bir anda hava aydınlanıyor. Sürekli gündüz olmasından dolayı otellerde aranan en önemli özellik gün ışığı geçirmeyen perde oluyor. Bu ayrıntı neden önemli acaba diye düşünürken, cevabı Stockholm’e ilk gittiğimde buldum.

Stockholm seyahatim boyunca şehirden çok etkilendim. Neden derseniz şehir aslında bizim alıştığımız şehir düzeninden çok farklı. Normalde şehir dediğimiz yerleşim biriminde arabalar olur, trafik olur, çok fazla insan olur, gürültü olur, her an birşeyler olacakmış gibi hissedersiniz, sürekli bir hareket ve bir yerlere yetişme çabası içine giren insanların arasında sizde bu insan seline katılırsınız. Genelde olan budur fakat Stockholm’de bunları görmüyorsunuz çünkü böyle bir şehir değil Stockholm. Adalardan oluşan, birçok yeri su ve kanallarla çevrili, hemen hemen her yeri yeşilliklerle kaplı, kocaman parklara, (hatta park değil ormanlara diyelim) tertemiz sokaklara, heryerde olan bisiklet yollarına sahip bir şehir. İnsanlar hemen hemen her yerden denize girebiliyor çünkü deniz gayet temiz. Şehirden çok uzaklaşmadan biraz yürüyerek bir koy bulabiliyorsunuz ve orada denize girebiliyor, güneşlenebiliyor yada piknik yapabiliyorsunuz. Bunları yaparken kulağınıza ne bir korna sesi nede bir bağrışma sesi geliyor duyduğunuz sesler kuş sesi ve denizin sesi hepsi bu…

Müze gezme rekoru
Seyahatlerimde genellikle ilk yaptığım şehrin müzelerini gezmek olur. Stockholm’de o kadar çok müze varki ve bunların hemen hemen hepsi görülmesi gereken müzeler nasıl gezeceğimi düşünüyordum. Çünkü zamanım azdı sadece 3 gün kalacaktım ki indiğim gün yani cumartesi günü müthiş bir karın ağrısı çekiyordum. Uçaktan indikten sonra hotele geldim ve yaklaşık 4-5 saat yatmak zorunda kaldım çünkü birkaç gündür ağrıyan karnım, Stockholm’e indiğimi görünce dahada bir ağrımaya başladı. Ertesi gün kendimi daha iyi hissediyordum ve müzeleri çok hızlı bir şekilde gezmeye karar verdim. İlk olarak Gamla Stan’a gittim ve adanın sokaklarında gezdim. Sonrasında yine Gamla Stan’da bulunan Nobel Museum ve Storkyrkan Katedralini ziyaret ettim. Ardından Vasa Museum, Nordic Museum ve Skansen ile devam ettim. Skansen çok büyük bir doğal yaşam parkı olduğundan orada oldukça uzun zaman geçirdim. Vasa müzesinde iken bir anda çok şiddetli bir yağmur başladı müzeyi gezene kadar dinmedi ama sonrasında yakıcı bir güneş çıktı. Moderna Museet ile müze gezime devam ettim. Stockholm Card ile hemen hemen tüm müzelere girebildiğimden çok hızlı bir şekilde giriş yapabiliyordum. Aynı zamanda Stockholm Card ile bir adet kanal turuda ücretsiz. Bu kanal turunuda yine aynı gün yaptım. 1 saatlik bir zamanımı aldı ve Stokcolm çevresinde güzel bir gezi yaparak birkaç falez gördüm. Telefondaki programa baktığımda gün boyunca toplam 25.000 küsur adım attığımı gördüm. Yani oldukça fazla yürümüştüm. Ne yazık ki National Museum kapalı olduğundan burayı gezemedim.

Ertesi gün şehrin merkezinde dolaştım, birkaç katedral daha ziyaret ettim ve son olarak meşhur Mavi Odayı görmek için belediye sarayına yani Stockholm City Hall’a gittim. Girişte genelde sorulan sorularda biri uyruktur yani nereli iseniz o dilde broşür verilir müze ile ilgili. Genellikle ingilizce bir tek broşür olur. Bende ne de olsa benim dilimde birşey yoktur diye düşünerek ülkemi söyledim. Görevli kadın arkasındaki tanıtım kağıtların sağ üst köşedekini gayet emin bir şekilde aldı ve bana verdi gülümseyerek. Tabi ben şaşırmıştım Türkçe bir tanıtım yazısı, broşür gibi bir şey olduğu için. Rehber seçiminde ise aksana göre bile ayrım var ben british english grubuna girdim ve turumuz başladı city hallda. İlk olarak Mavi odaya girdik sonrasında ise üst katlarıda dolaştık. Buraya iyiki gelmişim dedim çünkü tarihi ile ilgili birçok şaşırtıcı şey öğrendim. Örneğin Mavi denilen oda aslında kırmızı, bir diğer şaşırtıcı bilgi ise üst katta yer alan Golden Room’da Türkler ile ilgili bilgileri gördüm. Aşağıdaki fotoğrafta bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Stockholm kesinlikle tekrar ziyaret etmek istediğim bir şehir. Hatta bu kez diğer şehirleri, çevre kasabalarıda görmek istiyorum. Mümkün olursa araba kiralayıp uzaktaki birkaç kasabasınıda gezmek istiyorum. Stockholm beni gerçekten etkileyen ve kendini bana çok sevdiren bir şehir oldu.

Olmazsa olmazlar nelerdir?
Vasa Museum kesinlikle görülmesi gereken bir müze.
Gamla Stan adasına zaten gitmesseniz olmaz çünkü önemli noktaların tam ortasında yer alıyor.
Skansen görülmesi gereken bir yer özellikle çocuklarınızla seyahat ediyorsanız mutlaka görülmeli.
Stockholm Sarayı görülmeli.
Stockholm Belediye Binası mutlaka gidilmesi gereken bir yer.
ABBA Museum eğer hayranlığınız varsa gidilebilir.
Swedish History Museum ziyaret edilmeli.
Storkyrkan katedrali görülebilir.
Güzel bir kahve içilmeli, İsveç bu konuda oldukça iyi.
Eğer vaktiniz bolsa Nobel Museum ziyaret edilebilir.
Eğer vaktiniz bolsa Moderna Museet ziyaret edilebilir.
Eğer vaktiniz bolsa Nordiska Museum ziyaret edilebilir.

Gamla Stan
Gamla Stan
Kanal turu sırasında Gamla Stan manzarası.

Alman Kilisesi
Alman Kilisesi
Gamla Stan’da bulunan Alman Kilisesi

Stockholm Seyahat Rehberi
Nobel Müzesi
Gamla Stan’da bulunan Nobel Müzesi

İsveç Seyahat Rehberi
Okeye dördüncü
Stockholm seyahatimde karşılaştığım Bolu’lu öğrenciler. Dedilerki okey oynayacağız ama bilen 3 kişi var dördüncümüz olurmusunuz? olurum tabi dedim. Herhalde aklımın ucundan bile geçmezdi Stockholm’e gidicem ve orada okey oynayacağım. Yeni nesil oldukça şanslı okulları tarafından gönderilen ve 15-20 gün gibi sürelerde yurtdışında kalmalarını sağlayan sistem ne yazık ki bizim zamanımızda yoktu. Hem dil gelişimi hemde kültürleri tanıma açısından bu öğrenci kardeşlerimiz için çok çok önemli. Umuyorum bu Türkiye’deki tüm okullarda yapılan rutin bir iş haline gelir ve yetişen yeni nesilimiz önyargılarından ayrılmış, fotoğrafın bütününü görebilen daha geniş ufku olan ve insanları tanıyan bir nesil haline gelir.

İsveç Seyahat Rehberi
Öğrencilerimizin öğretmenleri
Tabi öğrencilerimizin öğretmenleride oradaydı. Tabi onlar için işin zor yanı daha ağır basıyordu çünkü üstlerinde öğrencilerin sorumlulukları ve yapmaları gereken işler vardı. Umuyorum azda olsa İsveç’i gezebilmişlerdir. Çok güzel sohbetler ettik ve karşılıklı önerilerde bulunduk. Yolculuğum sırasında karşılaştığım bu güzel insanlara saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Eğer yazımı okuyorlarsa selamlarımı iletiyorum.

Stockholm Seyahat Rehberi
Stockholm City Hall – Golden Room
Kraliçenin altın odası gerçekten çok etkileyici bir oda. Oldukça yüksek ve geniş olan bu odada bizimle ilgili bir ayrıntıda var. Kraliçe gördüğünüz gibi tam ortada duruyor, sol tarafında ve sağ tarafında da binalar insanlar hayvanlar var. Bu minyatürde anlatılmak istenen şuymuş, kraliçenin sağ tarafında batı medeniyetlerinin hükümdarı ingiltere duruyor, sol tarafında ise doğu medeniyetlerinin hükümdarı Türkiye duruyor. Kraliçe ise ortada bu iki tarafı barıştıran ve dengede tutan bir güç olarak simgeleniyor.

Stockholm Seyahat Rehberi
Kraliçe Odası
Bu fotoğrafda kraliçenin sol tarafı yani Tükiyenin olduğu kısmı görüyoruz. Bu kısımda Türk bayrağı, başörtülü bir kadın, camii, Anadolu kaplanı gibi detaylar görünüyor.

Stockholm Seyahat Rehberi
Gamla Stan’a uzaktan bir bakış
Şehir aslında adalardan oluşuyor fakat siz bu adalarda gezdiğinizi hiç farketmiyorsunuz bile.

Stockholm Seyahat Rehberi
Vasa Müzesi
Görünen çatılı yer meşhur Vasa Müzesi

Stockholm Seyahat Rehberi
Vasa
Ve karşınızda Vasa. Vasa İsveç’in onuru ve guru olarak yapılmış bir gemi. Fakat bu gemi daha ilk seyahatinde daha yapıldığı tersaneyi biraz geçince batmış. Batma nedeni olarak üzerinde bulunan ağır toplar gösteriliyor. Gerçektende çok büyük olan bu toplardan bir çoğu geminin içindeymiş. Yıllar sonra Vasa sudan çıkartılıyor ve restore ediliyor. Ardından müze olarak kullanılmaya başlanıyor.

Stockholm Seyahat Rehberi
Nordiska Müzesi
Nordiska Müzesi açıkhava halkbilimi müzesi olarak hizmet veriyor. Toplumun her türlü katmanıyla ilgili etnografik ve tarihi malzeme barındıran bir müze.

Stockholm Seyahat Rehberi
Skansen
Burası çok büyük açık hava müzesi. İçeride büyük bir doğal yaşam parkı bulunuyor. Birçok hayvanın olduğu hayvanat bahçeside yine Skansen’de yer alıyor. Birçok hayvan için doğal ortamlarının benzeri yerler yapılmış ve bu hayvanlar burada yaşıyor. Büyük İsveç geyiklerinde, foklara, ayılardan kurtlara kadar birçok hayvan yer alıyor. Aynı zamanda kapalı bir mekanda küçük maymun türleri, birçok kuş türü ve kurbağa türüde yer alıyor. Skansen içerisinde bir gün geçirilebilir çünkü yapacak çok fazla şey var ve sıkılma şansınız çok az. Eski İsveç evleri ve içeride tiyatrolaştırılmış bir evde İsveç kültürü canlandırılıyor ve sırf burada bile uzun saatler geçirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için tıklayınız

Stockholm Seyahat Rehberi
Stockholm Sokakları
Caddeler son derece temiz, düzenli ve sakin. Hiçbir koşturmaca, stress yada tehlike bulunmuyor. Huzurla yürüyebiliyorsunuz ve aklınızda herhangi bir şüphe olmuyor.

Stockholm Seyahat Rehberi
Stockholm Şehir Merkezi
Stockholm’ün dahada merkezi olan bu yer ço az daha şehir olmaya yakın. Çünkü burada çokda tarihi olmayan, büyük binalar ve avm tarzı alışveriş merkezleri var. Araba sayısıda nispeten daha fazla.

Stockholm Seyahat Rehberi
Stockholm City Hall
İsveç’deki son günümde hatta son saatlerimde ziyaret ettiğim belediye sarayından bir kare. Golden Room ve Blue Room’unda yer aldığı City Hall ziyaret edilmesse olmazların arasında. Gittiğinizde etkilenmeme gibi bir şansınız yok.

Stockholm Seyahat Rehberi
Stockholm City Hall
Binanın iç kısmı büyük bir avlu gibi yapılmış durumda. Dışından bakıldığında büyüklüğü bu kadar net görülmüyordu fakat içeriye girdiğinizde büyüklüğünü farkediyorsunuz.

Stockholm Seyahat Rehberi
Blue Room
Meşhur Mavi Oda burası. Şimdi diyeceksiniz burada mavi bir zerre bile yok evet doğru yok nedeni ise şu; yapının mimarı odanın tuğlalarla daha doğrusu genelde şöminelerde kullanılan ve ateş tuğlası adı verilen yapı malzemesiyle kaplanmasını istiyor. Çalışmalar başlıyor ve duvar ustaları duvarı bitiriyorlar. Mavi boya ile boyanabilmesi için sıva atılacakken odayı görmeye gelen mimar gördüğü manzarayı çok beğenir ve sıva atılmamasını bu şekilde yani tuğla halinde kalmasını ister. Ama odanın adı yinede mavi oda olarak kalır.

Stockholm Seyahat Rehberi
Nordiska Müzesi
Vasa’nın hemen arkasında bulunan halkbilimi müzesi. Toplumun her türlü katmanıyla ilgili etnografik ve tarihi malzemeyi burada bulabilirsiniz. Aynı zamanda dünyanın en önemli halkbilimi müzesidir.

Stockholm Seyahat Rehberi
Skeppsholm Köprüsü
Köprü ve köprünün üzerinde ki meşhur taç. Birçok Stockholm görselinde görebileceğiniz bu taç bir nevi şehrin simgesi haline gelmiş. Birçok simgesi var şehrin ama en çok denk geldiğiniz simge bu taç. Swedish National Müzesinden, Museum of Modern Art müzesine giderken bir köprüden geçeceksiniz işte bu köprünün üzerinde de bu tacı görebilirsiniz.

Vize gerekli mi?
Evet gerekli, schengen vizesi almanız gerekiyor. Fakat normal schengen vizesine ek olarak Aile bilgileri Başvuru formu ve Ek-D denilen iki ek belge daha isteniyor.

Çantamızda neler olmalı?
Ulaşım ve müzeler için mutlaka Stockholm Card olmalı. Uzun yürüyüşler için çok rahat bir yürüyüş ayakkabısı, enerji verecek abur cubur, muz ve su çantamızdaki olmazsa olmazlarımız.

Nerede konaklanmalı?
İskandinavya ülkeleri seyahaetimde hostel tercih etmedim, hotellerde kaldım. Stockholm’deki Reimersholme Hotel‘den çok memnun kaldım. Gerek yeri gerekse oda rahatlığı oldukça iyiydi.

Ne yenir ne içilir?
İsveç deniz ürünleri ile meşhur bir ülke deniz ürünleri tercih edebilirsiniz. İçecek olarakda mutlaka ama mutlaka kahvelerini denemelisiniz bu konuda oldukça iyiler.

Hatıra olarak ne alınır?
Alışveriş seçeneği çok geniş birçok şey alınabilir, Ülkeye özgü geyik postları çok tercih edilsede bana göre yanlış olduğundan tercih etmiyorum. Ben her zamanki gibi magnetimi alıyorum ve yoluma devam ediyorum.

İnsanlarla iletişim nasıl?
İnsanlar son derece iyi ve yardımcı olmaya çalışıyorlar. Birçok yerde ırkçı yaklaşımlarından bahsediliyor fakat ben herhangi bir ırkçılıkla karşılaşmadım. Birkaç ergen İsveçli gencin enteresan bakışları haricinde hiçbir şey yaşamadım bu konuda. Sanırım turistlere alışmışlar ama esmer insanlara henüz çok alışkan olmayan gençleri mevcut. Turistlerle konuşmayı seviyorlar, yardımcı oluyorlar ve çok sabırlılar. Genel kanıdan dolayı bazen irkilebiliyorlar örneğin fotoğrafımı çekermisiniz diye yaklaştığınızda çok kısa bir an sakınma durumu yaşıyorlar ama sonrasında hemen düzeliyorlar. Bu konuda onlara kızmamak lazım çünkü kafalarına oturtulmaya çalışılan bir önyargı var esmer insanlar kötüdür, sakallı ve esmer insanlar müslüman olabilir müslümanlar doğuda birbirlerini öldürüyorlar onlar terörist damgasını medya sürekli olarak yapıştırdığından ne yazık ki onlarda böyle düşünmeye başlıyorlar…

Ne zaman gidilmeli?
İsveç için Haziran ve Temmuz aylarında güzel bir seyahat yapabilirsiniz. Eğer ben üşümüyorum ve karlar altında bu ülkeyi gezmek isterim derseniz kışında gidebilirsiniz. Ama bunu iyi düşünün çünkü İsveç gerçekten çok soğuk olabiliyor.

Stockholm şehir rehberi, Stockholm gezi rehberi, Stockholm seyahat rehberi, Stockholm öneri rehberi,

Stockholm seyahat rehberi, Stockholm seyahat rehberi, Stockholm seyahat, Stockholm gezi, Stockholm