Seyahatteyim

Liverpool Seyahat Rehberi
Londra, Manchester derken sıradaki durağım Liverpool. Bu kez durağımız değil durağım çünkü bundan sonraki duraklarda yalnızım. Burası klasik bir ingiliz şehiri ve birazda Manchester’a benziyor. Tabii bu benzerliği çok fazla değil özellikle yolun ortasında go home diye bağıran bir kitle yok bunun yerine kapı önlerinde dik bakışlı, gruplar var. Ama herhangi bir sözsel saldırı yok sadece bakışlar mevcut. Manchester’da yaşanan kötü tecrübelerden sonra önyargılı davranmamaya özen göstererek şehrin sokaklarını gezdim.

Olmazsa olmazlar nelerdir?
Royal Liver Binasını görmelisiniz.
St. George Salonu ziyaret edilebilir.
The Beatles sever biriyseniz zaten gideceğiniz yeri biliyorsunuz The Beatles Hikayesi
Güzel bir taş bina olan Belediye Binasını ziyaret edilebilirsiniz.

Liverpool Seyahat Rehberi
St George’s Hall
Otobüsden iner inmez ilk gördüğüm yapı oldu St George’s Hall binası.

Liverpool Seyahat Rehberi
St George’s Hall

[mks_pullquote align=”center” width=”670″ size=”24″ bg_color=”#eeeeee” txt_color=”#454545″]Tabi hazır hemşehriyi bulmuşum hemen otel önerisi istedim. Çünkü her zamanki gibi plan program olmadan yola çıktım.[/mks_pullquote]

Şehir temiz bir şehir, sessiz sakin bir yapıda. Oldukça büyük alışveriş merkezleri bana İstanbul’daki avmleri hatırlattı. Anti-avm yapımdan ötürü koşarak uzaklaştım. Yemek yemek için bir büfe tarzı yere girdim. Türk yemeklerininde bulunduğu bir yerdi ve içeri girer girmez orada çalışan kadınla Türkçe konuşmaya başladım çünkü Türk olduğundna o kadar emindim ve haklı çıktım. Hemde hemşehri çıktık. Abla İzmir’li çıktı İzmir Karşıyaka. Dedim “kutsal topraklardan buralara geldiniz demek” dedi “evet, 35½ orada kaldı, çok özlüyoruz iki yılda bir gidebiliyoruz.” Tabi hazır hemşehriyi bulmuşum hemen otel önerisi istedim. Çünkü her zamanki gibi plan program olmadan yola çıktım. Bir kaç sokak ileride bir otel önerdi. Otele gittiğimde yaşlıca bir amca karşıladı ve odayı gösterdi daha doğrusu yatağı gösterdi çünkü oda da sadece yatak ve kapı vardı. Oldukça ucuz olan fiyatından ötürü hemen ısındım yatağa ve kapıya. Eşyalarımı bıraktım ve kendimi sokaklara attım. Gece görüş için yürümeye başladım sokaklarda. Güzel bir fotoğraf makinem olmadığından ne yazık ki iyi çekimler yapamadım.

Doğruyu söylemek gerekirse şehir güzel, görmeye değer fakat özel olarak gidilmesi çok gerekli olmayan bir yer bence. Neden derseniz insanları ekstra soğuk ve misafirperverlikten oldukça uzaktalar. Ama İngiltere turu yapıyorsanız mutlaka geçerken uğranması gereken bir şehir.

Liverpool Seyahat Rehberi
Alışveriş Merkezi
Yine mi avm hayıırrr diye bağırmak istedim fakat gördüm ki az da olsa mimari bir güzelliği var.

Liverpool Sokakları
Şehrin Sokakları
Sokaklarda yürürken etkilenebileceğiniz yada şurası ne kadar güzelmiş diyebileceğiniz bir yer yada yapı yok. Oldukça sıradan ve boş bir şehir izlenimi veren sokaklara sahip.

Sokakları
Şehrin Sokakları
Özellikle geceleri daha farklı bir insan kitlesi sokakta oluyor. Genellikle ergen kesim barların önünde yada sokakların köşelerinde sarhoş bir şekilde duruyor. Bu tip yönleriyle bana direkt Manchester’ı hatırlattı. Tabii Londra’daki arkadaşımın önerisinide; “Kuzey yerine güneye gitmelisin emin ol daha çok seveceksin” demişti… Gerçi pişman değilim çünkü eninde sonunda buralarıda görmek istiyordum.

Vize gerekli mi?
Evet gerekli, Birleşik Krallığın bir şehiri olduğu için İngiltere vizesi ile gidebilirsiniz.

Çantamızda neler olmalı?
Olmazsa olmaz yağmurluk… Her an hazırlıklı olmalısınız yağmur başlıyor ve azda yağsa sağlam ıslatıyor.

Nerede konaklanmalı?
Ucuz olan herhangi bir otelde yada hotelde kalınabilir. Ben garın çok yakınında çok ucuz bir otel buldum geceliği 25£ gibi bir rakama hemde.

Ne yenir ne içilir?
Herhangi özel bir yemekleri yok klasik İngiliz abur cuburlarını tercih edebilir yada direkt burger yiyebilirsiniz. Kahve konusunda Londra’dakiler başarılı değiller kafeleri sürekli olarak denemeye devam ediyorum fakat etkileyen bir tat ne yazıkki bulamadım. Her zamanki gibi Starbucks imdadıma yetişti. (Manchester yazımın aynısı biliyorum ama napıyım değişen bir şey henüz yok)

Hatıra olarak ne alınır?
Futbol merakı olanlar atkı, forma vb. ürünler alabilirler. Büyük bardaklarda hoşuma gitmedi değil alınabilirler arasına girebilir. The Beatles ile alakalı hediyeliklerde alınabilir.

İnsanlarla iletişim nasıl?
Kuzey aksanı bir nebze daha ılımlı. İnsanlar her zaman ki gibi soğuk ama Manchester kadar anti-patik değil.

Ne zaman gidilmeli?
Ekim sonunda gitmeme rağmen hava çok kötü değildi gerçi benim orda olduğum birkaç güne göre değerlendirme yapmak yanlış olur genel anlamda kışın oldukça soğuk geçiyor.

Liverpool seyahat rehberi Liverpool şehir rehberi, Liverpool gezi rehberi, Liverpool seyahat rehberi, Liverpool öneri rehberi, Liverpool seyahat rehberi, Liverpool seyahat rehberi, Liverpool seyahat rehberi, Liverpool seyahat rehberi, Liverpool seyahat rehberi, Liverpool seyahat rehberi