Seyahatteyim

Yurtdışı Çıkış Harcı

Bildiğiniz gibi ülkemizde sorma ver vergileri yani haraçları oldukça meşhurdur. Özellikle vergi adı altında alınan, ama nereye ne için gitmediği yüzlerce vergilendirme tipi vardır. İşte onların en neden bulunamayanlarından biridir Yurtdışı Çıkış Harcı.

Peki nedir bu yurtdışı çıkış harcı? Yurtdışına seyahat etmeye gidenlerden istenen bir puldur. Evet yanlış okumadınız bir pul. Devletin bizlere birer mektup ya da kargo kutusu muamelesi yapması sonucunda oluşmuş olabilir. Emin değilim. Ama bu pul olmadan sizin yurtdışına çıkmanız ne yazık ki mümkün değil.

Bu pulu kontrol noktasına gitmeden önce almanız gerekiyor. 15 TL gibi bir fiyatı olan bu pul, koleksiyonluk bir değeri olmamasına rağmen en pahalı olan puldur diyebiliriz. Bu pulu aldığınızda görevli pasaportunuza bunu yapıştırıp üstünü damgalıyor. Sanıyorum bu yöntem 18. ya da 19. yüzyılda bitmiş olmalıydı ama bizim ülkemizde hala devam etmekte.

Peki yurtdışında nasıl? Bir kaşe ile bu işlemi yapıyorlar ve herhangi bir pul, damga, ücret vs. talep edilmiyor. Çünkü bu tip bir uygulamanın mantığının olmadığını, bunun sadece insanlara bir eziyet olduğunu biliyorlar. Bu yüzden bu uygulamayı kullanmıyorlar. Medeniyet, hoşgörü, insanlık, halka özveri gibi şeylerin anlamını iyi biliyorlar.

Resmi tanımına bakacak olursak;
“Yurtdışına Çıkış Harcı 23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5597 sayılı kanunun 1. maddesine göre “Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 YTL harç alınır” hükmü getirilmiştir.23 Mar 2007″

Neden alınır? Bu alınan paralar nerelede kullanılır? Bu kanunun maddesi neden var? İnsanlara sürekli olarak bir yük bindirmek yasal mıdır? Gibi sorular sorabilirsiniz ama cevap alamazsınız. Çünkü yaşadığınız ülkede bu tip sorulara cevap almanız mümkün olmadığı gibi, bu soruların cevabı için başınız derde girebilir.

Yurtdışı çıkış harcı ile ilgili kolaylık sağlayan yöntemler var mıdır? Evet, bir kaç yöntem var. Örneğin yurtdışı çıkış harcı konusunda bazı kolaylıklar sağlayan banka siteleri ve mobil uygulamaları var. Banka sitelerinden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Peki, bu haraçtan kurtulma şansımız yok mu? Bildiğim kadarıyla yok. Devlet vergi kaldırmayı değil, tam tersine daha fazla vergi almayı, halka yüklenmeyi ve sorma ver haraçlarına pardon vergilerine devam eder. Bu uygulamadan muaf olmak için gittiğiniz ülkede çalışma ya da oturma izniniz var ise o zaman ödemiyorsunuz. Bunun haricinde öğrenci olarak o ülkeye gidiyorsanız ödemiyorsunuz. Fakat önemli nokta o ülkeye gidiyorsanız ödemiyorsunuz yok eğer farklı bir ülke ise yani çalışma, oturma izninizin olduğu değil, farklı bir ülke ise yine o parayı vermeniz gerekiyor.

Ülkemizde bu tip mafyavari vergiler kolay kolay gitmiyor biliyorsunuz. Umuyorum bir gün bu saçmalık tamamen kaldırılır ve halk bir dert vergisinden kurtulmuş olur.

Yurtdışı Çıkış Harcı

Yurtdışı Çıkış Harcı, Yurtdışına Çıkış Harcı, Yurtdışı Çıkış Pulu, Yurtdışı Çıkış Harcı, Yurtdışı Çıkış Harcı, Yurtdışına Çıkış Pulu, Yurtdışı Çıkış Harcı