Seyahatteyim

Turizm Zirvesi

Turizm alanında ülkemizin notu az biraz düşmeye başladı. Bildiğiniz gibi son olaylar, bu konuda aleyhimize bir biçimde şekillendi. Bunun sonucunda ise ülkemizde tatil yapmayı düşünen insanların fikirlerinde olumsuz bir kanı baş gösterdi. Böylesi günlerde en yapılması gereken iyi reklam ve bu kötü atmosferi dağıtma çabaları ise ülkemizin yönetimi tarafından iyi yapılmadı ya da yapılamadı. Turizm zirvesi ne yazık ki uygun bir biçimde değerlendirilemedi.

Gerek dış politikada yaşanan sorunlar, gerek çevresel faktörler ve tabi en önemlisi dünyanın baş belası terör olayları yüzünden, insanlar rahat bir nefes alamaz oldular. Bunun sonucunda en fazla etkilenen ülkelerden biri de ülkemiz oldu.

Bu ve bunun gibi sorunları çözebilmek için yapılması gerekenler yapılmadı, atılması gereken adımlar ya atılmadı ya da geç atıldı. İnsanlara doğru ve gerçek olanlar yerine, az biraz pembe bir tablo çizmek yerine, güvenli bir ülke olduğumuzu kantılammaız gerekirdi diye düşünüyorum. İşin aslı ne kadar güvenli o da ayrı bir tartışma konusu tabi.

Bir çok noktada turizm zirvesi yaparak konu ile ilgili gerekli bilinç düzeyine ve yetkinliğine sahip insanlarla eğitimler düzenlenbilir. Bu sayede hem bilinç düzeyi arttırılmış olur hem de insanların bu algısının üzeri çizilebilir.

Bilinçli bir toplum bile olsak, güvenlik sorunlarını en aza indirgememiz, gerekli tüm önlemleri almamız gerekirken, bizler ne yazık ki ne bu bilinç düzeyine ne de gerekli önlemler noktasında iyi bir yıl izlemeyi başardık. Kısacası her zaman olduğu gibi pahalı, saygıdan yoksun, insanların daha fazla parasını almaya dayanan bir misafirperverlik gösterdik.

Aslında olmamız gereken düzeye ulaşabilmemiz için gereken her ne ise yapılması gerekli diye düşünüyorum. En basit turizm acentasından en büyük firmaya kadar bu yapılmalı, saygı, sevgi ve hoşgörü içinde halledilmeli diye düşünüyorum. İnsanların sürekli paralarını alıp onları dolandırarak bu daha fazla yürüyemez.

Turizm Zirvesi

Turizm Zirvesi, Turizm Zirvesi Türkiye, Turizm Sorunları, Turizmin geleceği